zalau-ploiesti 15-16Deși are ca obiectiv declarat o clasare în primele zece, HC Zalău a mai pus piedică unei formații ce se luptă pentru un loc de cupă europeană. După victoria în fața Romanului, echipa lui Gheorghe Tadici a trecut la limită de CSM Ploiești, scor 30-29, iar diferența de la final putea fi mult mai mare.

Cu Constantinescu de neoprit, HC Zalău a dominat categoric meciul cu CSM Ploiești de pe teren propriu. Elevele lui Gheorghe Tadici s-au desprins devreme pe tabelă, începând cu minutul 14, după ce interul stânga al echipei din Sălaj dând startul unei serii de cinci goluri consecutive: 11-5. Oaspetele, cu Tivadar în prim-plan, au forțat revenirea și s-au apropiat la un gol, 19-18, dar Zalăul n-a dat posibilitatea CSM-ului să egaleze. Klimek a preluat ștafeta de la Constantinescu și a înscris patru goluri consecutive pentru gazde (26-21), pentru ca în minutul 49 jucătoarea adusă de la Mureșul să refacă avantajul de șase lungimi: 30-24. Din acel moment, echipa lui Gheorghe Tadici nu a mai găsit drumul către gol și a tremurat pentru victorie în final. Tivadar, Dmitrovic, Farcău, Shutska și din nou Tivadar au făcut sfârșitul de meci incendiar, 30-29 (minutul 59), însă în minutul rămas nu au avut puterea de a scoate un punct din această deplasare. Zalăul se impune astfel, meritat, și ajunge la șase puncte în clasament, după ce a întâlnit trei pretendente la un loc de cupă europeană.

HC Zalău-CSM Ploiești 30-29 (18-14)
HC Zalău: Diaconu, Inculeț, Mureșan (portari), Constantinescu 11 goluri, Klimek 8, Bardac 4, Bloj 4, Puiu 1, Bazon 1, Tămaș 1, Trif, Rob, Ș. Lazăr, Cîrligeanu, Onicaș, A. Lazăr
CSM Ploiești: Tatalovic, Șerban (portari), Tivadar 11 goluri, Dmitrovic 3, Dinu 3, Tudor 3, Shutska 2, Farcău 2, Preda 1, Chiricuță, Carașol, Vasilescu, Gavrilă, Bozovic

sursă foto: sportulsalajean.ro