Zalăul își încheie evoluția de pe teren propriu din acest an cu un succes concludent

1
375

zalau-roman 14-15Ultimul meci din 2014 de pe teren propriu a adus un succes categoric pentru HC Zalău. Echipa lui Gheorghe Tadici s-a impus cu 24-17 în fața Romanului, după o repriză secundă perfectă.

Primele 30 de minute ale meciului de la Zalău au fost echilibrate, chiar dacă debutul meciului a aparținut clar gazdelor. Puiu și Constantinescu au bombardat poarta adversă în start de meci și gazdele conduceau cu 3-1 în minutul 6, iar după alte patru minute avantajul avea să fie de patru lungimi (6-2). Romanul a dat semne de revenire și a egalat la 9 în minutul 20, profitând de o scădere de nivel a elevelor lui Gheorghe Tadici și chiar au preluat conducerea după reușita lui Horobeț (9-10). Până la pauză Zalăul a revenit și a preluat conducerea din nou, 13-12, pentru ca în partea a doua lucrurile să fie complet diferite.

Echipa din Sălaj a început cu cinci goluri consecutive repriza secundă, iar primul gol al Romanului a venit abia în minutul 40, semnat fiind de Cîlici (18-13). La acest scor, Băbeanu și Cîlici au fost eliminate și pe fondul acestei duble superiorități Zalăul s-a desprins la opt goluri, 21-13, rezolvând definitiv soarta partidei. Până la final, ecartul a crescut până la nouă goluri, 24-15, iar Băbeanu și Crap au mai limitat proporțiile scorului.

HC Zalău-HCM Roman 24-17 (13-12)
HC Zalău: Puiu 9 goluri, Ciuciulete 5, Pintea 4, Constantinescu 3, Bardac 1, Țurcaș 1, Maior-Pașca 1
HCM Roman: Horobeț 3 goluri, Crap 3, Băbeanu 3, Stoleru 3, Iuganu 2, Agrigoroaie 2, Cîlici 1

sursă foto: Marius Morar – magazinsalajean.ro