zalau-roman 15-16HC Zalău a câștigat primul meci al noului sezon al Ligii Naționale de handbal, 21-19 (14-12), în fața Romanului. Elevele lui Gheorghe Tadici au controlat partida începând cu finalul primei reprize.

Începutul a fost bun pentru romașcance, care au cedat însă treptat teren, simțindu-se și oboseala după turneul din Cehia și drumul lung până în țară. Echipa lui Florin Pera a menținut un avantaj minim până în minutul 20, 9-8, după care Zalăul a trecut la cârmă și nu a mai cedat inițiativa. La pauză tabela indica 14-12 în favoarea gazdelor, un avantaj mărit până la patru goluri în actul secund, 19-15 și 23-19. Oaspetele au redus diferența până la final, dar n-au putut pune în pericol victoria, meritată pe deplin de altfel, de gazde.

HC Zalău-HCM Roman 23-21 (14-12)
HC Zalău: Constantinescu 6 goluri, Klimek 5, Puiu 5, Tămaș 2, Bloj 2, Trif 2, Bazon 1
HCM Roman: Toskovic 8 goluri, Stoleru 5, Glibko 4, Agrigoroaie 2, Iuganu 1, Chitacu 1

sursă foto: magazinsalajean.ro