Zalăul câștigă la Brăila după aproape cinci ani!

0
1796

HC Zalău s-a impus marți seară la Brăila după o pauză de patru ani și zece luni, scor 25-18, într-o partidă pe care a controlat-o de la început și până la sfârșit. Echipa lui Gheorghe Tadici urcă provizoriu pe locul 5 în clasament și va câștiga cel puțin două poziții indiferent de rezultatele ce se vor înregistra în această etapă.

Zalăul s-a aflat la conducere în permanență la Brăila și a rezolvat soarta celor trei puncte încă din prima repriză, pe care a câștigat-o la o diferență de nouă goluri. Dunărea putea reveni în meci, s-a apropiat la patru lungimi pe tabelă, 17-21, scor la care Paula Vișan a apărat o aruncare de la șapte metri executată de Alina Vătu. Oaspetele au profitat de acel moment, iar Rob și Trif au adus liniștea în rândul echipei lui Gheorghe Tadici.

Programul partidelor rămase de disputat din această etapă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: