Victorii pentru oaspete în disputele de duminică dimineață

0
1276

Etapa a șasea a Ligii Florilor a continuat duminică dimineață, cu două partide, la Slatina și Cluj. Favoritele s-au impus, respectiv SCM Craiova și Minaur Baia Mare, care și urcă în clasament cu victoriile de azi.

La Slatina au trecut șapte minute pentru ca cei prezenți să vadă primul gol, marcat de Clara Vădineanu, în timp ce Craiova a spart gheața abia în minutul 12, prin Cristina Zamfir! Lucrurile au intrat conform așteptărilor din minutul 20, Craiova reușind să se desprindă până la pauză pe tabelă, 8-6, și să impună ritmul în partea a doua. S-a ajuns la un maxim de +7 pentru oaspete, 16-9, 17-10 și 18-11, pentru ca în final Slatina să reducă din diferență. Cristina Zamfir a fost principala marcatoare, cu opt goluri.

Minaur Baia Mare rămâne neînvinsă în deplasare și după meciul de la Cluj, pe care l-a câștigat cu 29-23 (12-10). Băimărencele au dictat ritmul în disputa cu Universitatea, rămasă fără punct după șase etape scurse din acest sezon. Minaur ajunge pe locul 5, cel puțin până diseară, când Corona Brașov întâlnește Brăila, de la ora 17:30.

Rezultatele de până acum (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: