Victorii pe teren propriu pentru Zalău și Minaur

0
214

Joi seară s-au disputat două partide din etapa a noua a Ligii Florilor, HC Zalău-Gloria Bistrița și Minaur Baia Mare-Gloria Buzău. Ambele partide s-au încheiat cu victoriile formațiilor gazdă și ambele cu același scor, 25-23.

Zalău a revenit de la -4 pentru a se impune în disputa cu Gloria Bistrița. Oaspetele au condus cu 20-16 în minutul 47 al întâlnirii, însă formația antrenată de Gheorghe Tadici a revenit ca urmare a patru goluri consecutive, pentru ca în minutul 51 să și treacă în avantaj printr-o reușită semnată de Andrada Mihalcea. Claudia Constantinescu a dus scorul la 23-21, iar până la final diferența de două lungimi a fost păstrată de gazde.

Minaur s-a apropiat de podium după succesul cu Gloria Buzău de acasă, 25-23. A fost un meci decis în mare măsură în prima repriză, deoarece băimărencele s-au distanțat până la pauză la șase lungimi, 16-10. În partea a doua oaspetele au forțat revenirea, au ajuns la -2 cu 10 minute înainte de final, însă nu au reușit să și întoarcă soarta meciului. Cu această victorie, Minaur este la doar patru puncte de Cisnădie, cu un meci mai puțin disputat.

Etapa se încheie sâmbătă, la Galați, cu meciul dintre CSM Galați și ”U” Cluj. Rezultatele de până acum (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: