Victorii imense pentru ”U” Cluj și Rapid! Brăila și Craiova obțin puncte importante în lupta pentru un loc cupele europene

0
800

Lupta pentru un loc în cupele europene devine tot mai aprinsă, după etapa a 16-a. În acest moment, șase echipe sunt despărțite de doar șase puncte, cu zece etape rămase de disputat.

HC Dunărea Brăila a învins la Slatina, deși la pauză era condusă cu 16-13. Brăilencele au obținut în final o victorie la trei goluri, 28-25, grație unui ultim sfert de oră foarte bun. Brăila urcă pe 6, cu 24 de puncte, la fel ca și Craiova, care a învins pe Gloria Buzău cu 23-18 (8-7), duminică. Oltencele au fost mai inspirate în ultimele zece minute și au obținut a patra victorie în meciurile oficiale disputate în 2020.

”U” Cluj a câștigat un meci important în lupta pentru evitarea retrogradării, 27-22 cu Slobozia, pe teren propriu, după un meci pe care l-a controlat în totalitate. Între cele două echipe este acum o diferență de două puncte, însă ”U” Cluj are și avantajul meciurilor directe, după ce în tur echipa lui Gheorghe Covaciu câștigase cu 21-18.

Puncte foarte importante a obținut și Rapid, 26-24 cu HC Zalău, pe teren propriu. Rapid a bifat a doua victorie stagională și are 6 puncte acum în clasament, două mai multe ca Slobozia. Cele două formații se vor întâlni de altfel la începutul lui martie, la Slobozia.