Victorii categorice pentru gazde în prima etapă a play-out-lui!

0
1912

Astăzi a avut loc prima etapă a play-out-ului Ligii Naționale la handbal masculin. Gazdele primelor partide, Minaur Baia Mare, HC Vaslui și Energia Pandurii Târgu Jiu, au obținut victorii categorice.

La Baia Mare, Minaur și-a luat revanșa pentru înfrângerea din sezonul regulat și s-a impus categoric, scor 33-25. Băimărenii au controlat în totalitate o partidă în care Marius Sadoveac a marcat de 13 ori.

Galațiul a contat în meciul de la Târgu Jiu doar în primul sfert de oră, până la scorul de 10-10. Energia a apăsat pe accelerație și la pauză a intrat cu un avantaj de șapte goluri, 19-12, rezolvând totodată și soarta meciului.

Cel mai echilibrat meci era la prima vedere cel dintre HC Vaslui și CSM Ploiești. Moldovenii au câștigat însă la pas partida, la o diferență de 14 goluri, și se depărtează la șase puncte de penultimul loc, care duce în liga a doua.

Rezultatele înregistrate în prima etapă a play-out-ului (click pe rezultat pentru a vedea marcatorii) și clasamentul actual: