Victorie scontată a Romanului la Constanța

0
340

hcm roman fete 13-14Primul meci al zilei a fost cel de la Constanța, dintre CSU Neptun și HCM Roman. Oaspetele s-au impus cu 20-14, dominând partida din toate punctele de vedere.

Echilibrul a persistat doar în minutele de debut al meciului, după care HCM Roman a trecut la conducere. În minutul 13, Stoneru ducea scorul la 2-5, o diferență menținută și la finalul primei părți, deși între timp romașcancele avuseseră și cinci lungimi avantaj.

În partea a doua, Romanul nu a primit gol în primele nouă minute și s-a desprins decisiv, la șase goluri, după trei reușite semnate de Agrigoroaie și Iuganu. Până la final, oaspetele s-au mulțumit să păstreze avantajul și să-și conserve energia pentru partida din weekend, cu Corona Brașov.

CSU Neptun Constanța-HCM Roman 14-20 (8-11)
CSU Neptun: Enescu 6 goluri, Strahan 2, Toma 2, Tămaș 2, Mărginean 1, Ivan 1
HCM Roman: Stoleru 6 goluri, Agrigoroaie 5, Iuganu 3, Toskovic 3, Horobeț 1, Crap 1, Băbeanu 1
Aruncări de la 7m: 5/4, respectiv 8/5
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.