rapid-braila 15-16HC Dunărea Brăila s-a impus sâmbătă dimineață pe terenul Rapidului, scor 35-30 (18-20), însă n-a avut un meci tocmai simplu. Soarta partidei a fost rezolvată în ultimul sfert de oră, valorea superioară spunându-și în cele din urmă cuvântul.

Au fost 45 de minute echilibrate în Giulești, în care gazdele au condus chiar și la trei goluri, deși Brăila era favorită certă. Rapidistele au fost primele care s-au desprins la mai mult de un gol, 8-6 după reușita lui Trifan, și tot ea a stabilit cea mai mare diferență a primei reprize, de trei lungimi: 20-17.

Brăila a restabilit egalitatea în minutul 39, iar în a doua jumătate a reprizei a făcut pasul decisiv către victorie. Pe fondul unui parțial de 7-1 Brăila a dus scorul la 30-25 și a rezolvat soarta meciului, reușind în ultimele minute să-și conserve avantajul obținut. 35-30 pentru Dunărea după cele 60 de minute, un succes cu care rămâne în preajma podiumului Ligii Naționale.

Rapid București-HC Dunărea Brăila 30-35 (20-18)
Rapid București: Simion, Arghir, Gureșoaie (portari), Trifan 12 goluri, Niculae 5, Zaremba 3, Binescu 3, Chirigiu 2, Doica 2, Dobrin 2, Popa 1, Mitrea, Geană, Cruceanu
HC Dunărea Brăila: Stan, Dobre, Voicu (portari), Horjea 11 goluri, Moldovan 7, Tiron 5, Pîrvuț 4, Czeczi 4, Brot 3, Zamfirescu 1, Obedanu, Irimia, Apetrei
Aruncări de la 7m: 11/9, respectiv 3/3
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

sursă foto: Ionuț Buharu – Facebook Hand-ball