Victorie scăpată printre degete

0
994

romania-danemarca euroDupă dezamăgirea cruntă din meciul cu Norvegia, România a strâns rândurile și a făcut un meci foarte bun în fața Danemarcei. N-a fost însă, din păcate, suficient pentru o victorie: Thorsgaard a egalat când mai erau două secunde din meci.

Învinse categoric de Norvegia, tricolorele trebuiau să uite rapid acel meci și să înfrunte o altă formație nordică, Danemarca, una care a impresionat în pregătiri. Fetele lui Gheorghe Tadici, Florin Pera și Bogdan Burcea au făcut un joc excelent, dar au scăpat printre degete un succes important.

România a început excelent partida de la Debrecen și a înscris prima prin Țăcălie, cea mai bună jucătoare a echipei în partida de marți seară. Asaltul din început de meci a continuat, Ungureanu reușind patru parade consecutive și Pintea și Neagu, de două ori, au dus scorul la 4-0. Avantajul de patru goluri avea să se mențină până la finalul reprizei, deși între timp România s-a desprins și la cinci goluri, 16-11, și a avut în finalul primelor 30 de minute două superiorități.

În partea a doua, Danemarca a găsit mult mai ușor drumul către gol. Chiper, înlocuitoarea Adei Nechita, accidentată în minutul 23, n-a reușit să o blocheze pe Fisker și nordicele au reușit egalarea în minutul 40, având-o pe extrema Viborgului în prim-plan. Selecționerul României cere time-out, sesizând momentele grele prin care trece echipa, iar Neagu și compania reacționează prompt: Chiper, Țăcălie și Perianu duc scorul la 23-20 și vine rândul lui Jan Pytlick să solicite timp de odihnă, care s-a dovedit a fi extrem de inspirat. Nordicele au blocat bine atacurile noastre, Perianu, Brădeanu și Neagu, pe rând, negăsind drumul către gol, iar Danemarca a trecut pentru prima oară la conducere (23-24). România nu a cedat lupta și a revenit la conducere, la rândul ei, și chiar s-a desprins la două goluri, 29-27, cu două minute înainte de final, însă avantajul n-a fost suficient pentru cele două puncte. Jorgensen a păstrat Danemarca în meci, marcând pe pătrundere pentru 29-28, echipă care s-a apărat perfect la următoarea fază și a forțat România să intre în pasiv. Aflate în superioritate la ultimul atac al meciului, cu Gravholt în locul portarului Toft, nordicele au găsit breșa în defensiva tricolorelor și Thorsgaard a adus un punct echipei sale, poate nesperat.

România-Danemarca 29-29 (16-12)
România: Ungureanu (11 intervenții), Dedu (portari), Neagu 10 goluri, Țăcălie 10, Chiper 3, Chintoan 2, Pintea 1, Nechita 1, Perianu 1, Ardean-Elisei 1, Bondar, Brădeanu
Danemarca: Toft (9 intervenții), Poulsen (4 intervenții) (portari), Fisker 8 goluri, S. Jorgensen 6, Burgaard 4, Gravholt 3, Norgaard 3, Thorsgaard 2, Kviesgaard 1, L. Jorgensen 1, Kristiansen 1, Hansen, Grigel, Jensen, Spellerberg
Aruncări de la 7m: 7/6, respectiv 3/3
Eliminări: Bondar, Brădeanu, Țăcălie, Chiper, respectiv Thorsgaard, L. Jorgensen (2), Kristiansen, Spellerberg, Burgaard

sursă foto: ehf-euro.com