romania-qatar nistorEchipa națională de tineret a României a remizat cu Serbia, 21-21, în a treia partidă de la Campionatul Mondial din Brazilia. Tricolorii au fost conduși o singură dată în această partidă, 0-1 în debut, și a avut un avantaj de șase goluri pe parcursul meciului.

Dacă România a trebuit să alerge după adversare în primele două meciuri, rolurile s-au înversat aseară. Tricolorii au jucat bine și au ratat victoria de puțin, după ce Pavlovic a egalat cu 32 de secunde înainte de final.

În rest, Iancu a avut cel mai bun meci de la acest turneu final, având un procentaj al paradelor de 47.2%. România a condus cu 5-1 și 9-3 în prima repriză, dar sârbii s-au apropiat până la patru goluri la finalul primelor 30 de minute. La jumătatea reprizei, elevii lui Ovidiu Mihăilă și Daniel Apostu conduceau cu 19-14 și totul părea că se îndreaptă spre o victorie a echipei noastre. Serbia a mai revenit o dată, marcând cinci goluri consecutive, iar Sîncelean a mai oferit României avantaj pe final de meci, de două ori: 20-19 și 21-20. Pavlovic a semnat însă ultimul gol al partidei, în minutul 59:28, astfel că partida se termină la egalitate, 21-21. Următorul meci este cel cu Angola, cel mai probabil un antrenament util pentru finala cu Spania de duminică.

România-Serbia 21-21 (13-9)
România: Iancu (17 intervenții), Bobeică (portari), Negru 6 goluri, Burlacu 5, Militaru 4, Rotaru 2, Sîncelean 2, Nistor 1, Racoțea 1, Thalmaier, Ungureanu, Voinea, Șomlea, Szasz, Mănescu
Serbia: Cupara (9 intervenții), Milosavljevic (3 intervenții) (portari), Terzic 4 goluri, Kurtes 4, Mladenovic 3, Dukic 3, Radovanovic 2, Pavlovic 2, Sredenovic 1, Sotic 1, Kukic 1, Popovic, Mosic
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 4/3
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.
Cartonaș roșu: Negru