Victorie pentru Timișoara în primul meci al etapei a 12-a! Marcatorii partidei și programul complet al rundei

0
892

SCM Politehnica Timișoara și-a consolidat poziția a treia în clasamentul Ligii Zimbrilor după ce miercuri seară a învins pe CSM Focșani, pe teren propriu, cu 33-29 (14-9). Cu acest succes, bănățenii ajung la 25 de puncte și se pregătește de două dueluri extrem de interesante, cu CSM București și Potaissa Turda.

Poli n-a avut prea multe probleme cu CSM Focșani, deși nu s-a bazat nici astăzi pe Milos Dragas și Antonio Pribanic, accidentați, și pe Miroslav Kocic, care nu are viză. Jocul s-a rupt după minutul 10, Timișoara s-a desprins la 8-4 și 11-5 în a doua parte a primei reprize, pentru ca în actul secund să se ajungă la un maxim de +9, stabilit de Flavius Cîmpan. Proporțiile scorului au fost limitate pe final, oaspeții reușind să marcheze de opt ori în ultimele patru minute.

Programul partidelor rămase de disputat din etapa a 12-a (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: