Victorie pentru Odorhei, calificarea se decide însă la Lisabona

0
622

odorhei-benfica 14-15HC Odorhei a obținut o victorie la o diferență de două goluri în manșa tur a semifinalelor Cupei Challenge, 31-29, în fața celor de la SL Benfica Lisabona.

Echipa lui Vlad Caba a fost însă în control pe întreaga durată a partidei și a avut un avantaj chiar și de șase goluri, risipit însă pe final, în urma a zece minute fără gol marcat. Benfica s-a apropiat la un singur gol în ultimele minute, 30-29, iar Rusia a semnat ultima reușită și face ca Odorheiul să aibă un avantaj de două goluri înaintea manșei retur ce va avea loc peste o săptămână. În a doua semifinală, ABC Braga a învins pe Stord Handbold cu 25-18.

HC Odorhei-SL Benfica Lisabona 31-29 (16-15)
HC Odorhei: S. Orban, Tevzadze, Szabo (portari), Rusia 8 goluri, Onyejekwe 7, Mihalcea 4, Ramba 4, Kuzmanoski 3, Majnov 3, Sipos 1, Talas 1, Ferenczi, Komporaly, L. Orban, Stoilov, Szasz
SL Benfica: Costa Figueira, Ferreira (portari), Areia 8 goluri, Borragan Fernandez 6, Carneiro 3, Pais 3, Pereira 3, Semedo 3, Moreno 2, Oliveira Andrade 1, Antonio Marcos, Cavalcanti, Ferro, Fortes, Pedroso, Valerio
Aruncări de la 7m: 4/2, respectiv 1/1
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.