Victorie pentru HCM Baia Mare înaintea disputei cu Ferencvaros din Liga Campionilor

0
1763

HCM Baia Mare a trecut cu 26-22 de HC Dunărea Brăila în ultimul test înaintea duelului extrem de important din Liga Campionilor, de vineri, cu Ferencvaros. Vicecampioana nu a făcut însă un meci strălucit și a rezolvat soarta celor trei puncte în ultimele zece minute.

Au fost 20 de minute echilibrate la Baia Mare, în care s-a mers cap la cap și în care Brăila a condus de două ori, 7-6 și 8-7. Pineau a egalat în minutul 19 și Nechita a readus în avantaj HCM-ului două minute mai târziu, iar din acel moment gazdele nu au mai cedat inițiativa. Mai mult, Costică Buceschi a rămas și fără Aneta Pîrvuț la acest scor, accidentată la gleznă, iar situația Brăilei a devenit și mai complicată. La pauză a fost 14-12, Jezic stabilind pe contraatac scorul primei reprize, pentru ca diferența să se mărească imediat de la reluare.

Partea a doua a fost însă una cu destule momente slabe de ambele părți. Marin și Perianu au dus scorul la 16-12, însă Brăila s-a apropiat la fel de rapid din nou la două lungimi: 17-15, minutul 37. Perianu a replicat și a înscris în poarta fostei sale echipe și au urmat nu mai puțin de șase minute în care nu s-a marcat! Cea care a făcut-o a fost Pineau (19-15), dar încă o dată Dunărea a reușit să revină. Czeczi, Tiron și Horjea au apropiat Brăila la un singur gol pe tabelă, moment în care Aurelian Roșca a cerut time-out și a făcut ordine în jocul echipei sale. Au venit patru goluri legate ale băimărencelor cu care și-au asigurat liniștea pe final de meci, semnate de Tănăsie, Elisei și Abbingh. S-a terminat 26-22, un rezultat ce menține HCM-ul la trei lungimi în spatele CSM-ului în clasamentul Ligii Naționale.

sursă foto: Deak Laszlo