Victorie normală a Reșiței

0
1475

HC Adrian Petrea și-a respectat statutul de favorită în disputa cu CSM Focșani, pe care a câștigat-o cu 31-27 (15-12). A fost un meci în care cei doi arbitri, Ionuț Barbu și Adrian Manafu, au arătat 16 eliminări.

Nou-promovata a pus probleme timp de 20 de minute în deplasarea de la Timișoara, acolo unde HC Adrian Petrea este nevoită să dispute partidele de pe teren propriu până când se vor rezolva problemele Polivalentei din Reșița. S-a mers cap la cap până la 10-9, după care gazdele au pus stăpânire pe joc. Până la pauză s-a făcut 15-12, iar Trifkovic a contribuit din plin, marcând de șase ori.

Soarta meciului a fost rezolvată în primele 11 minute ale reprizei a doua. HC Adrian Petrea s-a desprins la 22-13 după un gol semnat de Huta, care a stabilit de altfel și cea mai mare diferență a partidei. Până la final diferența s-a micșorat și partida s-a încheiat cu scorul de 31-27, o victorie facilă în cele din urmă pentru echipa lui Adi Petrea.

HC Adrian Petrea-CSM Focșani 31-27 (15-12)
HC Adrian Petrea: Tevzadze, Sămînță, Drăghici (portari), Trifkovic 9 goluri, Vaidasigan 6, Huta 4, Dospinescu 4, Pîrvan 2, Starchenko 2, Bahan 2, Ignat 1, Rohozneanu 1, Heimbach, Lela, Pîrîianu
CSM Focșani: Cloșcă, Marocico, Ungureanu (portari), Nelu 6 goluri, Miroiu 5, Eros 4, Ștefan 3, Ragea 2, Rotaru 2, Năstăsie 2, Smeu 1, Voinea 1, Mocanu 1, Neață
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 5/3
Eliminări: Trifkovic, Ignat, Huta, Pîrvan, Dospinescu, Rugaci, Bahan, respectiv Ragea (2), Rotaru (2), Nelu, Miroiu, Smeu, Popa, Eros