Victorie importantă pentru Timișoara, în prima manșa a „dublei” cu Ribnica!

0
191

CM Politehnica Timișoara a învins formația slovenă RD Riko Ribnica, cu scorul de 27-22 (14-11), sâmbătă seara, pe teren propriu, în prima manșă a turului al treilea preliminar al Cupei EHF la handbal masculin.

Poli a controlat meciul de la un capăt la altul și a obținut o victorie concludentă, care îi oferă speranțe destul de bune pentru calificarea în faza grupelor.

Bănățenii au condus cu 6-3 (min. 14), diferența regăsindu-se și la pauză (14-11). Slovenii au egalat la reluare, 16-16 (40), dar Poli a trecut din nou în avantaj, 20-17 (45). Timișorenii au avut cinci goluri în minutul 57, 26-21, reușind să mențină acest ecart și la final, 27-22.

Cei mai buni oameni ai echipei antrenate de Pero Milosevic au fost muntenegrenii Marko Simovic, 8 goluri, și Vuk Milosevic, 7 goluri. Pentru Poli au mai înscris Marko Lasica 3 goluri, Leonard Ștefan 1, Filip Marjanovic 2, Filip Lazarov 4, Cristian Fenici 2.

Pentru sloveni au marcat Jan Grebenc 6 goluri, Patrik Leban 5, Blaz Fink 4, Uros Knavs 2, Nik Henigman 1, Janez Skusek 3, Jan Pucelj 1.

Manșa secundă va avea loc pe 26 noiembrie, la Ribnica.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)