Victorie imensă pentru Brăila!

0
2051

HC Dunărea Brăila se desprinde în lupta pentru evitarea retrogradării, după ce miercuri seară a învins pe SCM Craiova, 28-22 (13-14). Brăila are acum șase puncte avans față de CSM Galați, echipa aflată pe singurul loc retrogradabil, și trei până la Slatina, echipa ce se salvează direct.

Dunărea Brăila a revenit în disputa cu Craiova de la 9-13 în disputa de miercuri seară pentru a bifa al treilea succes stagional. Brăilencele au preluat conducerea în minutul 39 al întâlnirii, 17-16, după un gol marcat de Alina Vătu din aruncare de la șapte metri, însă au tranșat victoria în ultimele cinci minute. De la 22-21, Brăila a marcat de patru ori rând și s-a desprins decisiv, 26-21, pentru ca la final tabela să se oprească la 28-22.

În urma acestui rezultat, Brăila acumulează 11 puncte și se desprinde în acest moment la șase puncte de Galați, ultima clasată.

Rezultatele etapei a 14-a (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: