Victorie facilă în fața Kazakhstanului

0
759

România a bifat al doilea succes de la Campionatul Mondial din Danemarca, scor 36-20 (18-12), în fața Kazakhstanului. A fost un meci totuși început slab de tricolore, cu multe greșeli, însă treptat meciul a curs în direcția normală.

Tomas Ryde a împărțit lotul în două echipe, câte una pe repriză, singurele care au evoluat în ambele părți fiind Luciana Marin și Gabriella Szucs. Debutul meciului a fost destul de slab, cu 8 mingi pierdute ușor în primele 12 minute, iar asiaticele au condus cu 6-4 și 7-5. Tricolorele și-au revenit pe parcursul primei reprize, s-au apărat mai bine și au înscris multe goluri ușoare pe contraatac (14 din 14 finalizate pe parcursul celor 60 de minute) și până la pauză s-au desprins la șase goluri. Misiunea a continuat și în actul secund, iar până la final s-a ajuns la un categoric 36-20. Mâine tricolorele încep însă cu adevărat turneul final, când vor întâlni Spania, de la ora 19:15.

Kazakhstan-România 20-36 (12-18)
Kazakhstan: Tsupenkova, Danilova (portari), Alexandrova 7 goluri, Karavayeva 6, Tankina 4, Rodina 2, Pikalova 1, Akhmet, Ukbenova, Khardina, Kolotinskaya, Abdikhamit, Kapralova, Abilda
România: Munteanu, Ungureanu (portari), Nechita 6 goluri, Manea 6, Ardean-Elisei 5, Buceschi 5, Pintea 2, Brădeanu 2, Geiger 2, Neagu 1, Vizitiu 1, Szucs, Perianu, Marin
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 5/4
Eliminări: Pikalova, Karavayeva, Rodina (2), Kolotinskaya (3), respectiv Szucs, Perianu
Cartonaș roșu: Kolotinskaya (trei eliminări)