Victorie doar de palmares pentru HC Vaslui!

0
1370

Deși a făcut un joc foarte bun și a obținut victoria, HC Vaslui nu are niciun beneficiu de pe urma acesteia. Dunărea Călărași merge în play-off după ce Minaur a remizat cu Reșița, astfel că rezultatul din acest meci nu ajută cu nimic formația moldavă.

Deși avea nevoie de victorie pentru a nu sta la mâna rezultatului de la Baia Mare, Dunărea Călărași a fost condusă în permanență pe tabelă începând cu minutul 15 al meciului. Moldovenii s-au desprins treptat, a ajuns să conducă și la șapte goluri în debutul actului secund, 21-14 și 22-15, dar avantajul n-a fost unul decisiv. Oaspeții au forțat revenirea, s-au apropiat la un gol în minutul 49, 28-27, dar gazdele n-au lăsat ca victoria să le scape din mână. Finalul a fost de partea elevilor lui Sandu Iacob, care s-au impus cu 37-30, o victorie care ar fi contat doar dacă Dunărea nu ar fi prins play-off-ul. În aceste condiții, Vasluiul merge cu 16 puncte în play-out și mai are de muncă pentru a evita retrogradarea, în timp ce Călărașiul va juca în sferturile campionatului cu Dinamo.

sursă foto: vrn.ro