Victorie de serviciu

0
414

mladen rakcevic hcmHCM Constanța a făcut un pas important către grupele Cupei EHF la handbal masculin după succesul din turul cu Elverum, 27-21, de pe teren propriu. Prima repriză n-a fost grozavă pentru campioni, care și-au revenit însă în partea a doua.

Fără Angelovski și Adzic, HCM Constanța a avut probleme timp de 30 de minute cu Elverum, reprezentanta Norvegiei. Campioana și-a revenit însă în partea a doua, a avut o apărare mai agresivă, în timp ce Mihai Popescu și-a intrat în ritm, astfel că diferența a început să crească. Humet a închis tabela la 27-21 cu un gol în vinclu, peste zidul format de nordici, iar diferența de la final este liniștitoare în vederea returului.

HCM Constanța-Elverum Handball 27-21 (12-14)
HCM Constanța: Stănescu, Popescu (portari), Humet 7 goluri, Cutura 6, Toma 5, Cristescu 3, Buricea 2, Rakcevic 2, Șomlea 1, Stavrositu 1, Baican, Enescu, Gal, Șimicu, Subțirică, Vujadinovic
Elverum: Bakke, Nergaard (portari), Lindboe 8 goluri, Mitrovic 3, Toft 3, Bjorkman 2, Mehl 2, Aanestad 1, Apelgren 1, Karlsson 1, Auer, Borresen, Burud, Ojala
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 1/1
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.