Victorie de pus în ramă! Vâlcea a câștigat Supercupa României după un meci maraton!

0
2860

A fost nevoie de 80 de minute de handbal pentru ca Supercupa României la handbal feminin să își afle câștigătoarea. SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de CSM București chiar în capitală, scor 33-31, după ce la finalul timpului regulamentar tabela indica egalitate la 21.

Magnus Johansson a avut întreg lotul la dispoziție pentru disputa cu Vâlcea și a început cu Lekic, Cvijic sau Radicevic, trei dintre achiziții, din primul minut. Însă diferența de valoare nu s-a văzut pe teren, pentru că Vâlcea a compensat prin atitudine și unitate de grup în fața uneia din favoritele la câștigarea Ligii Campionilor.

Așa că Vâlcea chiar a controlat în multe momente disputa cu CSM București. Glibko și Fernandez Fraga au fost motoarele echipei, iar în momentele în care acestea au scăzut ritmul, CSM București a reușit să revină în meci. Vâlcea a avut 16-13 în minutul 41 al meciului, dar s-a văzut egalată în doar trei minute, după ce Manea, Lekic și Neagu au marcat pentru campioane. Iar de atunci și până la finalul partidei s-a mers cap la cap, cu Vâlcea împingând meciul în prelungiri, după reușita lui Vasileuskaya.

A venit rândul CSM-ului să trimită meciul mai departe în prelungiri, care a egalat prin Barbara Lazovic la 26 în ultimele secunde ale reprizei secunde de prelungiri. Apoi, la reluare, CSM s-a desprins la 28-26 și părea că pune stăpânire pe meci. N-a fost însă așa, deoarece Glibko și Fernandez Fraga au fost senzaționale, și fie au marcat, fie au găsit-o pe Petrovic pe semicerc, iar aceasta a finalizat. Așa că Vâlcea s-a impus cu 33-31 și și-a trecut în cont un trofeu la care puțini sperau.

CSM București-HCM Râmnicu Vâlcea 31-33 (21-21, 26-26)
CSM București: Ion, Ungureanu (5/17), Grubisic (13/34) (portari), Neagu (12/18, 7/8 la 7m), Lekic (7/12), Radicevic (6/7), Lazovic (3/5), Mehmedovic (1/1), Curea (1/2), Manea (1/3), Omoregie (0/1), Kurtovic (0/1), Udriștioiu, Bazaliu, Hagman, Cvijic. Antrenor: Magnus Johansson
HCM Râmnicu Vâlcea: Dumanska (10/37), Blazek (0/4) (portari), Glibko (10/21, 5/5 la 7m), Fernandez Fraga (5/6), Petrovic (4/4), Vasileuskaya (4/9), Băcăoanu (3/3), Lopez (3/4), Da Silva (2/4), Florica (2/4), Gavrilă (0/1), Popa (0/1), Craiu, Khouildi, Pricopi. Antrenor: Florin Pera
Aruncări de la 7m: 8/7, respectiv 5/5
Eliminări: Cvijic, respectiv Da Silva, Băcăoanu, Lopez, Glibko, Vasileuskaya, F. Pera

sursă foto: Facebook SCM Râmnicu Vâlcea – Handbal feminin