Victorie de moral înaintea Campionatului Mondial

0
927

România a obținut miercuri seară o victorie de moral înaintea startului Campionatului Mondial, scor 33-30 (12-15), în fața Suediei.

Tricolorele au făcut o repriză secundă foarte bună în Suedia, reușind să recupereze un deficit de trei goluri și să se desprindă la rândul ei la patru lungimi pe tabelă la jumătatea reprizei. Neagu și Nechita au continuat evoluțiile bune, marcând și aseară de 14 ori împreună, în timp ce Buceschi a revenit pe teren după ce a fost menajată cu Cehia și Cuba. A fost ultimul test al României înaintea debutului la CM, programat sâmbătă, împotriva celor de la Puerto Rico.

Suedia-România 30-33 (15-12)
Suedia: Bundsen, Idehn (portari), Alm 6 goluri, Sand 5, Ahlm 5, Roberts 4, Blohm 3, Hagman 2, Johansson 2, Tegstedt 1, Hawia 1, Wall 1, Stromberg, Westberg, Gullden, Danielsson
România: Ungureanu, Munteanu, Petrescu (portari), Neagu 8 goluri, Nechita 6, Ardean-Elisei 5, Buceschi 5, Brădeanu 2, Tănăsie 2, Chiper 2, Perianu 1, Manea 1, Geiger 1, Szucs, Pintea, Marin