Victorie cu șansă pentru Poli

0
293

poli-calarasi 14-15Poli Timișoara a obținut primele trei puncte ale sezonului, după 25-24 cu AHC Dunărea Călărași, dar într-un meci în care, deși au dominat, au avut emoții mari pe final.

Alb-violeții au început bine primul meci de acasă al sezonului, iar fanii se gândeau la un succes facil al favoriților. Poli a condus cu 10-6 după 17 minute, însă până la încheirea primei părți oaspeții au revenit și chiar au trecut la conducere, 13-12 ! Elevii lui Constantin Ștefan au strâns rândurile în finalul actului și au încheiat în avantaj repriza, 14-13, după reușitele lui Grigoraș și Leordean.

Partea a doua a semănat foarte mult, ca și desfășurare a evenimentelor, cu prima. Poli a avut un avantaj de cinci lungimi cu 11 minute înainte de final, 21-16, dar Călărașiul a revenit pe final și putea obține chiar un punct. La 25-24, mingea trimisă de Florin Nicolae a lovit bara, piciorul lui Tudor Stănescu și apoi a ieșit afară, astfel că timișorenii obțin primul succes al sezonului.

Poli Timișoara-AHC Dunărea Călărași 25-24 (14-13)
Poli Timișoara: Grigoraș 7 goluri, Fenici 5, Kaftin 4, Chikovani 3, Ciubotariu 3, Irimescu 1, Păiuș 1, Leordean 1
AHC Dunărea: Kumogorodsky 5 goluri, Gavriloaia 4, Șania 4, Mitrea 4, Nicolae 3, Gurkovsky 2, Șoldănescu 1, Mateaș 1