Victorie cu emoții în fața Kazakhstanului

0
338

România a bifat al doilea succes de la Campionatul Mondial, 22-20 (14-11), în fața Kazakhstanului. A fost însă o victorie pentru care fetele noastre au tremurat serios, deoarece asiaticele au avut șansa egalării cu un minut înainte de final.

Tomas Ryde nu a folosit-o deloc pe Cristina Neagu, a trimis-o pe Gabriela Perianu foarte puțin pe teren și i-a oferit o repriză Dianei Ciucă între buturi. În aceste condiții, România s-a impus greu, 22-20, cu emoții doar pe final, pe fondul unei reprize a doua cu foarte multe ratări din situații clare. Kazakhstan s-a apropiat la 21-20 și a avut atacul egalării, însă a pierdut ușor posesia, iar Elena Dache a marcat golul care a dus liniștea. Urmează cele două finale, cu Muntenegru și Ungaria, meciuri decisive pentru calificarea în Main Round.

Pentru România au evoluat Ciucă, Dedu, Dumanska (portari), Pintea 5 goluri, Udriștioiu 3, Seraficeanu 3, Vizitiu 3, Pintea 2, Dache 2, Iuganu 2, Pristăvița 1, Zamfirescu 1, Florica, Polocoșer și Ostase.