Victorie conturată în ultimele 20 de minute

1
654

cristina varzaru csmbCSM București a bifat primul succes din 2015, 28-20 cu HC Zalău, în prima etapă a returului. N-a fost un meci simplu pentru bucureștence, la care s-a văzut ca este primul meci disputat după cel din luna noiembrie.

În prima repriză a partidei ce s-a disputat în Sala „Dinamo”, CSM București a condus o singură dată, chiar în debut, 1-0. În rest, HC Zalău a fost echipa mai bună, având în finalul reprizei chiar și trei goluri avantaj, 11-8, diferență stabilită de Ciuciulete, în minutul 27. Până la pauză gazdele au strâns scorul, prin Bazaliu și Rodrigues, și ardelencele conduceau după primele 30 de minute cu 11-10.

La reluare, Zalăul a rezistat încă zece minute. Vizitiu a readus CSM-ul în avantaj în minutul 40, iar un minut mai târziu Trif a egalat la 16. A fost ultimul moment de echilibru al meciului, deoarece echipa lui Mette Klit a început să se apere din ce în ce mai bine și să fie mai exactă în atac. Martin ducea scorul la 21-17 în minutul 46, iar până la final diferența s-a dublat, 28-20, astfel că CSM București trece pe locul secund, cel puțin până duminică seară.

CSM București-HC Zalău 28-20 (10-11)
CSM București: Rodrigues 5 goluri (3 din 7m), Torstensson 4, Da Silva 3, Vărzaru 3, Martin 3, Vizitiu 3, Bazaliu 2, Vetkova 2, Glibko 2, Nan 1
HC Zalău: Constantinescu 8 goluri (2 din 7m), Trif 3, Maior-Pașca 2, Pintea 2, Ciuciulete 2, Puiu 2, Bardac 1
Aruncări de la 7m: 3/3 respectiv 2/2
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.