baia mare-cisnadie 15-16A doua etapa a Ligii Nationale a adus cea de a doua victorie pentru HCM Baia Mare. Vicecampioanele s-au impus fara probleme in fata nou-promovatei Magura Cisnadie, cu scorul de 39-28 (19-15), dupa o partida echilibrata doar in prima repriza.

Baimarencele au inceput meciul ceva mai slab, astfel ca adversarele au putut sa se tina aproape de ele pana spre finalul primei parti. In ultimele minute vicecampioanele au fortat desprinderea si au intrat la vestiare cu un avans de 4 goluri. Repriza secunda a fost una la discretia baimarencelor, care au reusit sa mareasca diferenta de pe tabela si sa isi adjudece, fara emotii victoria.

HCM Baia Mare-CS Măgura Cisnădie 39-28 (19-15)
HCM Baia Mare: Munteanu, Dumanska (portari), Nechita 9 goluri, Ardean-Elisei 7, Jezic 5, Perianu 4, Oltean 3, Tănăsie 3, Abbingh 3, Vizitiu 2, Geiger 1, Tătar 1, Preda 1, Szucs, Marin, Zamfirescu
CS Măgura Cisnădie: Popovici, Sitenko (portari), Gatzel 9 goluri, Krnic 5, Chelaru 4, Predoi 2, Cristoaica 2, Goran 2, Lazarin 2, Popescu 1, Veșca 1, Manoilă, Florea, Stănciulescu
Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 3/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.

sursă: emm.ro