Victorie categorică pentru Brăila la Gomel, înfrângere severă a Coronei în Germania!

0
1444

Una caldă și alta rece pentru reprezentantele României în Cupa EHF la handbal feminin. HC Dunărea Brăila este ca și calificată în turul al treilea, după victoria clară din Belarus, 27-15, însă Corona Brașov este ca și eliminată ca urmare a înfrângerii 24-37 cu Bietigheim.

Brăila a avut o repriză secundă perfectă în Belarus, unde a primit un singur gol în 17 minute și cinci în total! A fost 11-10 la pauză pentru Dunărea, care s-a impus la final cu 27-15 și este ca și calificată în turul următor. Pentru Brăila au marcat Tătar 5 goluri, Tiron 5, Zamfirescu 4, Perianu 3, Tănăsie 3, Krnic 2, Lipară 2, Udriștioiu 2 și Orșivschi 1.

Din păcate, șansele Coronei la accederea în turul următor sunt nule. Brașovencele au pierdut 24-37 pe terenul liderului din Bundesliga, pentru care Franca Da Silva a punctat de șapte ori. Pentru Corona au marcat în acest meci Hotea 5 goluri, Chiper 4, Neagu 4, Tîrcă 4, Tivadar 2, Bondar 1, Briscan 1, Ciuciulete 1, Crăciun 1 și Dedu 1.

Astăzi, de la ora 11:00, CSM Roman întâlnește pe Alba Fehervar, tot în Cupa EHF. Meciurile retur vor avea loc peste o săptămână.