Victorie categorică la debutul în cupele europene pentru Potaissa Turda

0
407

vlad rogoz steaua-potaissa 14-15Potaissa Turda este cu un pas în turul al doilea preliminar al Cupei EHF, după succesul categoric din primul meci cu Maccabi Tel Aviv, 32-25 (16-10), în meciul considerat în deplasare. Returul va avea loc mâine, tot la Turda, de la ora 18:00.

Cu prilejul acestui meci, Bojan Butulja s-a întors în Romania. Component al lui Maccabi Tel Aviv, sârbul a fost cel mai bun meci al israelienilor, cu nouă reușite, fiind secondat de un alt sârb, Mirkovic.

De altfel, jocul campioanei Israelului s-a învârtit în jurul celor doi sârbi. Potaissa Turda nu a avut însă mari probleme în a dejuca tactica oaspeților, ajutată și de doi portari în mare formă, Szopka și Varo, care au închis poarta în multe momente. Elevii lui Horațiu Gal s-au desprins încă din primele 20 de minute (10-5) și au intrat la cabine cu un avantaj de șase lungimi (16-10). Mai mult, ardelenii au mărit diferența până la nouă lungimi, în finalul meciului (30-21), însă răbufnirea de orgoliu a lui Butulja din ultimele minute a făcut ecartul să se micșoreze până la șapte. În urma acestui succes, Potaissa Turda face un pas important către calificare, returul fiind programat mâine, tot de la ora 18:00 și tot la Turda.

Maccabi Tel Aviv-Potaissa Turda 25-32 (10-16)
Maccabi Tel Aviv: Butulja 9 goluri (1 din 7m), Mirkovic 4 (1 din 7m), Davda 4, Stryodem 3, Turel 3, Shimoni 1, Halfon 1
Potaissa Turda: Adomnicăi 8 goluri, Cântec 4, Dediu 3 (1 din 7m), Liberț 3 (1 din 7m), Cîmpan 3, Pavel 3, Lazăr 2, Mureșan 2, Alisie 1, Marian 1, Rogoz 1, Ștef 1
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 4/2
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.