Vâlcea, ultima echipă calificată în sferturile Cupei României!

0
1752

HCM Râmnicu Vâlcea este a opta formație ce a obținut biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Fetele lui Aurelian Roșca au câștigat partida din capitală, cu Rapid București, scor 31-24 și vor întâlni pe Corona Brașov, în deplasare, pentru un loc în Final Four.

După 31-21 în campionat, Vâlcea a marcat din nou de 31 de ori în poarta Rapidului și în Giulești. A fost însă o partidă echilibrată aproape o repriză, gazdele revenind de la 1-5 și 2-6 pentru a egala la 11 cu cinci minute înainte de pauză. Totuși, Vâlcea a intrat cu un avantaj liniștitor la cabine, 15-11, și s-a desprins decisiv în a doua parte a reprizei secunde, 23-17.

În aceste condiții, programul sferturilor de finală este următorul (14 martie):
Corona Brașov-HCM Râmnicu Vâlcea
HC Dunărea Brăila-CSM Bistrița
CSM Roman-CSU Danubius Galați
CSM București-HC Zalău

Rapid București-HCM Râmnicu Vâlcea 24-31 (11-15)
Rapid București: Simion, Arghir, Nanu (portari), Trifan 7 goluri, Trăilă 5, Cozma 4, Cruceanu 4, Dache 2, Doica 1, Carabulea 1, Bazon, Niculae, Brătulescu, Bucă
HCM Râmnicu Vâlcea: Razum, Ciucă, Blazek (portari), Glibko 8 goluri, Vukcevic 4, Gavrilă 3, Lopez Herrero 3, Fernandez Fraga 3, Vasileuskaya 3, Krnic 2, Manea 2, Florica 2, Băcăoanu 1, Adespii, Khouildi, Badea
Aruncări de la 7m: 10/8, respectiv 4/3
Eliminări: Cruceanu, Trăilă (2), Doica, Brătulescu, Trifan, respectiv Gavrilă, Băcăoanu, Vukcevic (2), Khouildi (2), Vasileuskaya

sursă foto: Romeo Dumitrașcu