Vâlcea se desprinde la șase puncte de CSM București, Brăila părăsește ultima poziție a clasamentului! Minaur urcă pe podium, Buzău învinge pe Galați

0
3144

Etapa cu numărul 12 din Liga Florilor a debutat în acest weekend cu patru partide ce se anunțau palpitante din toate punctele de vedere. Știrea cea mai notabilă a venit de la Bistrița, unde Brăila s-a impus și a părăsit ultima poziție a clasamentului.

În primul meci al etapei, Minaur Baia Mare a trecut de HC Zalău cu 23-21 și a trecut peste Măgura Cisnădie în clasament pentru a urca pe podiumul campionatului. Minaur a revenit de la 11-14 pentru a își trece în cont a patra victorie consecutivă înregistrată pe teren propriu.

Duminică dimineață, la Slatina, Vâlcea s-a impus cu 29-26 și s-a desprins la șase puncte de CSM București, care are însă un meci mai puțin disputat. Deși s-a aflat la conducere pe aproape întreaga durată a meciului, Vâlcea nu s-a desprins decisiv decât în final când Petrovic a înscris pentru 27-23. Echipa lui Florin Pera a ajuns astfel la 11 victorii din tot atâtea partide disputate în campionatul intern.

Brăila a bifat primul succes în deplasare și al doilea din acest sezon, 26-22 la Bistrița, după o repriză secundă foarte bună făcută de fetele lui Aurelian Roșca, în principal în defensivă. Brăila a revenit de la 11-13 la pauză și bifează succesul cu care părăsește ultima poziție a clasamentului Ligii Florilor. Alina Vătu a fost cea mai bună jucătoare a partidei, marcatoare a 13 goluri.

La Buzău, Gloria din localitate a învins pe CSM Galați cu 23-18 și urcă pe poziția a șasea a clasamentului, peste Craiova, Bistrița, Zalău și Slatina. Buzoiencele au trecut la conducere în finalul reprizei și au pus stăpânire pe meci imediat de la reluare, grație a cinci goluri marcate consecutiv în poarta oaspetelor. Cu șapte reușite, Ana Maria Simion a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii.

Etapa continuă marți, cu partida dintre SCM Craiova și CSM București, transmisă în direct de TVR. Rezultatele etapei și clasamentul la zi: