Vâlcea își continuă parcursul fără greșeală din acest sezon! Bistrița, victorie cu Minaur

0
672

SCM Râmnicu Vâlcea a trecut cu brio de un examen dificil, pe terenul Coronei Brașov, impunându-se cu 25-22 (11-8) și rămâne cu punctaj maxim în Liga Națională. Tot astăzi, CSM Bistrița a învins pe Minaur Baia Mare pe teren propriu, scor 22-19 (9-11).

SCM Râmnicu Vâlcea a bifat al optulea succes din acest sezon al Ligii Florilor, scor 25-22, la Brașov, pe terenul Coronei. Victoria echipei lui Florin Pera este indiscutabilă, în ciuda începutului mai puțin reușit de meci, în care brașovencele au condus cu 3-1 și 7-4. Vâlcea a preluat conducerea partidei în doar cinci minute, iar brazilianca Samara Da Silva a avut un cuvânt greu de spus. Cu 7 goluri până la pauză și cu 11 în total, sud-americanca s-a dovedit a fi decisivă în victoria foarte importantă obținută de Vâlcea sub Tîmpa. Succesul putea fi și mai categoric, oaspetele au condus cu 24-18, iar Corona a redus din diferență până la final.

Tot astăzi, Gloria Bistrița a bifat al treilea succes consecutiv, 22-19 cu Minaur Baia Mare, pe teren propriu. Echipa lui Horațiu Pașca n-a avut o misiune însă simplă, deoarece oaspetele au condus până în minutul 46 al întâlnirii. Gloria a avut însă un ultim sfert de oră foarte bun, Dincă, Szabo și Rodriguez au dus scorul la 19-17, dar cea care a adus liniștea a fost Paraschiv, cu reușita pentru 22-19 din ultimul minut. În urma acestui rezultat, cele două echipe fac rocada în clasament, Bistrița fiind acum pe 5, iar Minaur pe 6.

Rezultatele de până acum din această etapă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: