Vâlcea învinge cu mari emoții pe Cisnădie!

0
2059

SCM Râmnicu Vâlcea a mai făcut un pas spre titlu, însă a tremurat serios în disputa cu Măgura Cisnădie de vineri seară, pe care a câștigat-o cu 24-22 (12-11).

La șase zile de la meciul direct din Cupa României, SCM Râmnicu Vâlcea și Măgura Cisnădie s-au întâlnit din nou, de data aceasta în campionat. A fost însă un meci total diferit, deși Alexandru Weber nu s-a bazat pe Oana Apetrei, Roxana Gatzel și Larissa Da Silva, trei jucătoare din primele șapte. A ieșit în schimb la rampă Elena Voicu, portarul oaspetelor terminând partida cu 16 intervenții.

Oaspetele au început bine partida, au condus cu 7-4, iar Florin Pera a solicitat time-out pentru a așeza lucrurile în jocul echipei sale. Elevele sale au răspuns bine, au marcat de cinci ori consecutiv, iar la pauză Vâlcea avea să conducă cu 12-11. La reluare, gazdele s-au desprins la 17-14 și lucrurile păreau să se liniștească pentru echipa din Zăvoi, însă nu avea să fie deloc așa. Elena Voicu și-a readus colegele în joc cu parade spectaculoase din situații de unu la unu, iar Cisnădie a trecut în avantaj, 20-19, prin golul lui Araujo din minutul 50. Vâlcea a replicat încă o dată, Glibko, Fraga și Pricopi au dus SCM-ul la 23-20, însă nici de data aceasta avantajul n-a fost unul decisiv. Araujo și Tomescu au marcat pentru 23-22, scor la care oaspetele au avut atacul, irosit însă printr-o pasă greșită a extremei stânga din Brazilia. Gliko a închis meciul, cu un gol în ultimele secunde, iar Vâlcea trece în final cu bine de un meci dificil.