Vâlcea câștigă a treia oară în deplasare în acest sezon

0
799

După 31-25 pe teren propriu, HCM Râmnicu Vâlcea a învins Slobozia și în deplasare. Vâlcencele au câștigat cu 23-21 și provoacă a patra înfrângere consecutivă a formației Victorinei Bora.

Timp de 45 de minute s-a mers însă cap la cap vineri seară. Începutul a fost echilibrat, în care ambele formații au preluat pe rând conducerea, însă sfârșitul reprizei a aparținut Vâlcii. Oaspetele au profitat de greșelile gazdelor și s-au desprins la 12-10, în condițiile în care pe final Mădălina Ion a apărat două aruncări de la șapte metri.

Victoria Bora a schimbat formula de atac în partea a doua, trimițându-le pe teren pe Simion și Ilie în locul lui Pavăl și Dragut. Iar tactica a dat roade, dar doar pentru moment. Slobozia a trecut în avantaj, 14-13, printr-un gol al lui Simion, însă n-a menținut ritmul decât până la jumătatea reprizei. Sîntămărean a avut câteva intervenții importante, inclusiv două contraatacuri ale lui Enescu, iar Vâlcea s-a putut desprinde astfel pe tabelă. De la 17-17, HCM-ul a făcut 20-17 și a rezistat tentativei gazdelor de a scoate cel puțin un punct pe final. S-a terminat 23-21 în cele din urmă pentru echipa lui Constantin Ștefan, un succes de moral înaintea disputelor cu CSM București și HCM Baia Mare.