Vâlcea a pierdut primul meci din noul sezon al Ligii Campionilor, pe terenul lui Brest

0
260

SCM Râmnicu Vâlcea a început sezonul de Champions League cu o înfrângere, 21-28 (12-12), pe terenul lui Brest Bretagne. Echipa din Zăvoi a făcut însă o primă repriză foarte bună, iar principala remarcată a fost Diana Ciucă.

SCM Râmnicu Vâlcea a rezistat 40 de minute la Brest și chiar a pus probleme mari uneia din cele mai bune formații din sezonul trecut al Ligii Campionilor. Vâlcea a condus și la trei goluri în prima repriză, 8-5 și 9-6, însă la cabine s-a intrat doar cu egalitate. Principala remarcată a fost Diana Ciucă, intrată în locul accidentatei Marta Batinovic.

În partea a doua, Vâlcea a contat în joc încă 10 minute, iar apoi atacul nu a mai funcționat. Brest a profitat de acest aspect și s-a impus la final cu 28-21 (12-12), un scor însă prea mare pentru realitatea din teren.

Brest Bretagne-SCM Râmnicu Vâlcea 28-21 (12-12)
Brest Bretagne: Darleaux (8 intervenții), Toft (4 intervenții) (portari), Gros 8 goluri, Pop-Lazic 7, Niakate 3, Coatanea 3, Mauny 2, Loseth 2, Kobylinska 1, Gullden 1, Foppa 1, Lassource, Lagattu, Fofana, Catani, Jaukovic
SCM Râmnicu Vâlcea: Ciucă (8 intervenții), Batinovic (o intervenție) (portari), Lopez 4 goluri, Norgaard 3, Glibko 3, Fernandez 3, Trifunovic 2, Elghaoui 2, Aardahl 1, Nikolic 1, Liscevic 1, Gonzalez 1, Dăscălete, Minevskaja, Florica, Marin
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 2/1
Eliminări: Gros, Niakate, Loseth (2), respectiv Trifunovic (2), Florica (2)
Cartonaș roșu: Glibko