Vâlcea a pierdut în fața campioanei Europei, Cristina Neagu a dus CSM București spre o victorie importantă în Norvegia

0
477

Cele două reprezentante ale României, SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București, au disputat meciurile din etapa a treia a Main Round-ului Ligii Campionilor. Vâlcea a pierdut în fața lui Gyor, 20-29, în timp ce CSM București a câștigat la Vipers, 25-23.

Vâlcea a stat aproape de Gyor timp de 40 de minute, pentru ca apoi reprezentanta Ungariei să se desprindă decisiv. Înfrângerea nu schimbă însă cu nimic datele problemei în ecuația calificării, deoarece campioana României e în continuare pe locul 4, cu două puncte peste Krim și Savehof, învinse și ele în weekend.

Cu Cristina Neagu într-o formă de zile mari, marcatoare a 14 goluri, CSM București a plecat învingătoare de pe terenul lui Vipers Kristianstad. Vicecampioana a avut însă emoții destul de mari, având în vedere că Vipers a avut un avantaj de cinci goluri în prima repriză, 9-4 și 11-6, dar și 22-18 în minutul 53. Cu această victorie CSM este pe locul 4 în clasament, la două puncte de primele trei clasate, Rostov, Metz și Esbjerg.