Vădineanu aduce victoria Vâlcii în derby-ul Olteniei

2
905

clara vadineanu hcm rm valceaHCM Rm. Vâlcea s-a impus în fața Craiovei în derby-ul Olteniei, 27-26, după un final electrizant de joc. Clara Vădineanu a înscris, dintr-o aruncare liberă, la ultima fază a meciului, peste zidul format de jucătoarele oaspete, aducând cele trei puncte echipei sale.

Craiova a lăsat însă impresia că are situația sub control, aflându-se în cea mai mare parte a timpului la conducere pe tabelă. Vâlcea a condus în începutul meciului cu 2-0 și 4-3, dar a întâmpinat probleme din ce în ce mai mari pe faza ofensivă și echipa din Bănie a preluat inițiativa. Oaspetele s-au desprins la patru lungimi, 10-6, în minutul 18, prin reușita lui Zamfirescu, diferență refăcută după alte opt minute de joc (13-9). Pe fondul unei superiorități numerite Vâlcea a reușit însă să se apropie și avantajul echipei lui Aurelian Roșca se limitase la un singur gol la finalul primelor 30 de minute: 13-12.

HCM-ul a restabilit de trei ori egalitatea în primele zece minute ale reprizei secunde, însă de fiecare dată Craiova a avut replică și s-a distanțat pe tabelă. Nu și în ultimele zece minute ale partidei, după ce Ilina, prin singurul său gol din acest meci, a egalat la 23. Craiu, pe contraatac, a readus Vâlcea la conducere din nou după 45 de minute, însă două goluri consecutive înscrise de Cioaric au întors din nou scorul în favoarea oaspetelor. Doar că finalul a aparținut  Vâlcii, Vădineanu rezolvând soarta meciului, marcând de pe semicerc pentru 26-25 și apoi, la ultima fază a meciului, pentru 27-26, peste zidul format de jucătoarele Craiovei. HCM-ul câștigă trei puncte imense în derby-ul Olteniei, cu care revine pe loc de play-off, în timp ce Craiova este într-o vizibilă scădere de nivel.

HCM Rm. Vâlcea-SCM Craiova 27-26 (12-13)
HCM Rm. Vâlcea: Băbeanu, Sîntămărean (portari), Vădineanu 10 goluri, Bădiță 5, Adespii 3, Cherăscu 3, Luca 3 (2 din 7m), Craiu 1, Ilina 1, Stoica 1, Semedo, Stoicănescu, Andrei
SCM Craiova: Pașca, Munteanu (portari), Cioaric 6 goluri, Zamfirescu 5, Tănăsie 3, Eidem 3, Apipie 3 (1 din 7m), Lazarin 3, Ianași 1, Amariei 1, Ilie 1, Georgescu, Tomescu
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 2/1
Eliminări: 0 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.