UPDATE, CM 2017: Franța și-a apărat titlul cucerit în urmă cu doi ani!

0
8431

Franța a devenit campioană mondială la handbal masculin pentru a șasea oară în istorie și a reușit să-și apere trofeul cucerit în urmă cu doi ani, în Qatar. Gazda turneului a învins Norvegia în finală, 33-26 (18-17).

Echipa turneului:
Portar: Vicent Gerard (Franța)
Extremă stânga: Jerry Tollbring (Suedia)
Inter stânga: Sander Sagossen (Norvegia)
Centru: Domagoj Duvnjak (Croația)
Inter dreapta: Nedim Remili (Franța)
Extremă dreapta: Kristian Bjorgsen (Norvegia)
Pivot: Bjarte Myrhol (Norvegia)
Golgheter: Kiril Lazarov (Macedonia) – 50 goluri
MVP: Nikola Karabatic (Franța)

Componența grupelor:

Grupa A: Franța, Norvegia, Polonia, Rusia, Brazilia, Japonia
Grupa B: Spania, Islanda, Macedonia, Slovenia, Tunisia, Angola
Grupa C: Belarus, Croația, Germania, Ungaria, Arabia Saudită, Chile
Grupa D: Danemarca, Suedia, Egipt, Argentina, Bahrain, Qatar

Programul turneului:
Miercuri, 11 ianuarie:
21:45 – Franța-Brazilia 31-16 (17-7)

Joi, 12 ianuarie:
15:00 – Slovenia-Angola 42-25 (22-13)
18:45 – Macedonia-Tunisia 34-30 (13-14)
18:45 – Rusia-Japonia 39-29 (18-15)
21:45 – Polonia-Norvegia 20-22 (10-12)
21:45 – Spania-Islanda 27-21 (10-12)

Vineri, 13 ianuarie:
15:00 – Belarus-Chile 28-32 (14-14)
15:00 – Qatar-Egipt 20-22 (8-11)
18:45 – Germania-Ungaria 27-23 (16-11)
18:45 – Japonia-Franța 19-31 (9-17)
18:45 – Suedia-Bahrain 33-16 (17-5)
21:45 – Croația-Arabia Saudită 28-23 (12-11)
21:45 – Danemarca-Argentina 33-22 (17-11)

Sâmbătă, 14 ianuarie:
15:45 – Brazilia-Polonia 28-24 (16-11)
15:45 – Islanda-Slovenia 25-26 (8-11)
18:45 – Norvegia-Rusia 28-24 (15-11)
18:45 – Tunisia-Spania 21-26 (10-12)
21:45 – Angola-Macedonia 22-31 (9-14)
21:45 – Egipt-Danemarca 28-35 (15-21)
21:45 – Ungaria-Croația 28-31 (11-11)

Duminică, 15 ianuarie:
15:45 – Argentina-Suedia 17-35 (11-16)
15:45 – Chile-Germania 14-35 (6-17)
15:45 – Islanda-Tunisia 22-22 (11-13)
18:45 – Bahrain-Qatar 22-32 (9-19)
18:45 – Franța-Norvegia 31-28 (16-12)
21:45 – Arabia Saudită-Belarus 26-29 (13-14)
21:45 – Brazilia-Japonia 27-24 (14-12)

Luni, 16 ianuarie: 
18:45 – Egipt-Bahrain 31-29 (17-15)
18:45 – Slovenia-Macedonia 29-22 (16-10)
18:45 – Ungaria-Chile 34-29 (17-14)
21:45 – Croația-Belarus 31-25 (18-15)
21:45 – Danemarca-Suedia 27-25 (14-10)
21:45 – Polonia-Rusia 20-24 (9-13)
21:45 – Spania-Angola 42-22 (21-10)

Marți, 17 ianuarie: 
15:00 – Norvegia-Brazilia 39-26 (18-13)
18:45 – Germania-Arabia Saudită 38-24 (21-13)
18:45 – Polonia-Japonia 26-25 (9-11)
18:45 – Qatar-Argentina 21-17 (9-2)
18:45 – Slovenia-Tunisia 28-28 (15-13)
21:45 – Angola-Islanda 19-33 (8-16)
21:45 – Rusia-Franța 24-35 (11-16)

Miercuri, 18 ianuarie: 
15:00 – Arabia Saudită-Ungaria 24-37 (10-17)
15:00 – Argentina-Egipt 26-31 (10-13)
18:45 – Belarus-Germania 25-31 (16-16)
18:45 – Danemarca-Bahrain 30-26 (17-13)
21:45 – Croația-Chile 37-22 (17-9)
21:45 – Macedonia-Spania 25-29 (14-14)
21:45 – Suedia-Qatar 36-25 (19-12)

Joi, 19 ianuarie:
15:00 – Rusia-Brazilia 28-24 (14-15)
15:00 – Tunisia-Angola 43-34 (23-16)
18:45 – Franța-Polonia 26-25 (13-13)
18:45 – Macedonia-Islanda 27-27 (13-15)
21:45 – Japonia-Norvegia 23-38 (14-19)
21:45 – Slovenia-Spania 36-26 (18-10)

Vineri, 20 ianuarie:
15:00 – Chile-Arabia Saudită 25-26 (13-13)
15:00 – Bahrain-Argentina 17-26 (8-13)
18:45 – Germania-Croația 28-21 (13-9)
18:45 – Suedia-Egipt 33-26 (15-9)
21:45 – Belarus-Ungaria 27-25 (15-13)
21:45 – Qatar-Danemarca 29-32 (16-14)

Sâmbătă, 21 ianuarie: 
17:00 – Norvegia-Macedonia 34-24 (12-10)
19:00 – Franța-Islanda 31-25 (14-13)
21:45 – Brazilia-Spania 27-28 (18-16)
21:45 – Rusia-Slovenia 26-32 (15-13)

Duminică, 22 ianuarie:
17:00 – Belarus-Suedia 22-41 (11-24)
17:00 – Ungaria-Danemarca 27-25 (13-12)
18:45 – Germania-Qatar 20-21 (10-9)
21:45 – Croația-Egipt 21-19 (13-7)

Marți, 24 ianuarie (sferturi):
18:00 – Sfertul 4: Norvegia-Ungaria 31-28 (17-10)
20:00 – Sfertul 1: Franța-Suedia 33-30 (15-16)
21:45 – Sfertul 2: Slovenia-Qatar 32-30 (18-15)
21:45 – Sfertul 3: Spania-Croația 29-30 (15-17)

Joi, 26 ianuarie:
21:45 – Semifinala 1: Franța-Slovenia 31-25 (15-12)

Vineri, 27 ianuarie:
21:45 – Semifinala 2: Croația-Norvegia 25-28 (10-12, 22-22) – după prelungiri

Sâmbătă, 28 ianaurie: 
21:45 – Slovenia-Croația 31-30 (13-18)

Duminică, 29 ianuarie:
18:30 – Franța-Norvegia 33-26 (18-17)

 

NICIUN COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ