”U” Alexandrion Cluj, victorie importantă în fața propriilor fani

0
1830

”U” Alexandrion Cluj a obținut trei puncte mari sâmbătă seară pe teren propriu în fața Măgurii Cisnădie, 28-26 (13-8). Partida a fost arbitrată de un singur oficial, deoarece Sorin Dinu s-a accidentat în ziua meciului.

Clujencele au făcut un meci bun în fața a 1200 de fani și și-au trecut în cont o victorie foarte importantă. Disputa a fost controlată de ”U” încă din start, iar sibiencele nu au reușit decât să strângă diferența pe tabelă în partea a doua.

Primul sfert de oră a aparținut clar gazdelor. Inspirate în atac și sigure în defensivă, elevele lui Carmen Amariei s-au desprins la 7-2 și au reușit să mențină diferența de cinci lungimi până la finalul primelor 30 de minute. Situația s-a schimbat puțin în partea a doua, în sensul că Măgura Cisnădie a încercat să revină, însă nu s-a apropiat decât la maxim două goluri pe tabelă. Punctele au rămas astfel la Cluj, iar ”U” revine pe locul zece al Ligii Naționale, ajungând la cota 16, la fel ca și CSM Unirea Slobozia.

”U” Alexandrion Cluj-CS Măgura Cisnădie 28-26 (13-8)
”U” Alexandrion Cluj: Enache, Prodan, Măzăreanu (portari), Chintoan 6 goluri, Laslo 6, Tetean 5, Dindiligan 3, Ivan 3, Popa 3, Boian 2, Severin, Vălean, Biriș, Petruș. Antrenor: Carmen Amariei.
CS Măgura Cisnădie: Șuba, Vișan (portari), Han 9 goluri, Amoagdei 4, Krnic 4, Ciuplea 3, Stănciulescu 3, Preda 2, Goran 1, Pătruțiu, Popescu, Veșcă, Chelaru, Lazarin. Antrenor: Alexandru Weber
Aruncări de la 7m: 7/5, respectiv 6/6
Eliminări: Dindiligan, Ivan (2), Laslo (2), Boian, C. Amariei respectiv Ciuplea (2), Goran (2), Krnic, B. Nițu (oficial D)

sursă foto: cjsport.ro