”U” Alexandrion Cluj, la primul succes din acest sezon

0
322

cristina laslo u alexandrion clujAl șaptelea meci a fost cu noroc pentru ”U” Alexandrion Cluj, care a bifat sâmbătă seară primul succes al sezonului, 32-24 în fața Mureșului, o altă formație fără victorie în prima ligă. Gazdele au controlat în mare parte meciul, excepție făcând câteva momente, în care echipa lui Octavian Hârțoagă a egalat și chiar a preluat conducerea.

”U” Alexandrion Cluj a bifat primul succes al sezonului abia în etapa a șaptea a Ligii Naționale. „Victima” s-a numit Mureșul Tg. Mureș, o formație ce s-a ținut bine timp de 30 de minute. Clujul a început bine meciul și a condus cu 10-5 la jumătatea primei părți, dar opt minute fără gol au făcut ca oaspetele să treacă în avantaj (10-11, minutul 22), în special datorită realizărilor individuale ale Alinei Moloci. A fost un simplu foc de paie, pentru că ”U” a întors rapid scorul și a intrat la cabine în avantaj, 16-14.

Partea a doua a fost mult diferită față de prima. Clujul s-a apărat mult mai bine în partea a doua și a putut să se distanțeze pe tabelă, diferența ajungând până la opt goluri, 26-18, 30-22, 31-23 și, la final, 32-24. ”U” Alexandrion bifează așadar primul succes al sezonului, în timp ce Mureșul mai are de așteptat.

U” Alexandrion Cluj-SC Mureșul Tg. Mureș 32-24 (16-14)
”U” Alexandrion Cluj: Laslo 8 goluri (3 din 7m), Popa 6 (2 din 7m), Chintoan 5, Ani-Senocico 4 (2 din 7m), Paraschiv 3, Vălean 3, Boian 1, Biriș 1 (din 7m), Tetean 1 (din 7m)
SC Mureșul: Moloci 14 goluri (7 din 7m), Klimek 5, Șunea 1, Nagy 1, Bucin 1, Bodor 1, Serediuc 1
Aruncări de la 7m: 9/9, respectiv 8/7
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 8 x 2 min.
Cartonașe roșii: Bucin, Nagy (câte trei eliminări)

sursă foto: monitorulcj.ro