”U” Alexandrion Cluj învinge la Slobozia și își asigură un final liniștit de sezon

0
821

”U” Alexandrion Cluj a scăpat de emoții pe acest final de sezon, după victoria de la Slobozia, 25-23 (12-17). Fetele lui Carmen Amariei au revenit de la minus șase, într-un final în care au ieșit la rampă Chintoan, Laslo și Tetean.

Slobozia a avut meciul în mână, dar l-a scăpat în partea a doua și va avea astfel un final infernal de sezon. Începutul partidei a fost echilibrat, mai exact primele zece minute. Apoi, profitând de o apărare visătoare a oaspetelor, fetele Victorinei Bora s-au desprins treptat și au condus la șase lungimi (16-10 și 17-11), Andreea Enescu și Andreea Ivan fiind principalele realizatoare. A fost 17-12 la pauză pentru Slobozia, după ce Andreea Tetean a marcat ultima în prima repriză.

Slobozia a trăit încă 11 minute, după care s-a stins. De la 21-17 în minutul 41, gazdele au mai marcat doar două goluri până la final, prin Paula Pavăl și Camelia Carabulea. Andreea Tetean, Cristina Laslo și Florina Chintoan au readus Clujul în joc, 22-24, cele trei fiind responsabile cu golul în tabăra oaspete, iar sfârșitul întâlnirii a fost pe muchie de cuțit. Carabulea marca pentru 23-24 cu 45 secunde rămase din meci, însă Tetean a stabilit scorul final și ”U” pleacă astfel cu toate punctele de la Slobozia, asigurându-și un final liniștit de sezon.