Turda, victorie clară la Baia Mare!

0
1325

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 29-20, în deplasarea de la Baia Mare, la capătul unui meci dominat în totalitate de formația turdeană.

Cristi Ghiță a marcat chiar la prima acțiune în tricoul Turzii, băimărenii răspunzând rapid (2-1, min 3). Turda a reușit să egaleze la trei (min 8) și a preluat conducerea, distanțându-se la trei goluri (3-6, min 13). Din acel moment, formația antrenată de Horațiu Gal nu a pierdut conducerea, ajutată și de intervențiile lui Irimuș, care a „blocat” poarta la 15 aruncări ale gazdelor. La pauză, Turda a intrat în avantaj, scor 10-13, după un gol marcat în ultima secundă de Iancu.

Repriza a doua a început o dublă eliminare la Potaissa, min 35 (Savic și Lazăr). Cu doi oameni mai mult pe teren, gazdele reușind să marcheze o singură dată. Formația turdeană s-a distanțat la cinci goluri (16-21, min 45), din acel moment punându-se doar problema scorului final.