Turda urcă provizoriu pe prima poziție! Odorhei câștigă la Dinamo după patru ani și jumătate, CSM București câștigă o poziție în clasament! Suceava, trei puncte pentru play-out

0
1363

Patru partide au avut loc duminică, iar cel mai interesant a fost, așa cum o spuneau și calculele hârtiei, cel dintre Dinamo București și HC Odorhei, încheiat cu victoria oaspeților, 31-29.

Vecine de clasament înaintea etapei, CSM București și AHC Dunărea Călărași s-au întâlnit în primul meci al zilei în Sala „Rapid”. Bucureștenii au avut însă nevoie de puțin mai mult de zece minute pentru a se desprinde pe tabelă și a-și face meciul ușor totodată. A fost 17-12 la finalul primei reprize, o diferență ce a crescut până la opt lungimi în partea a doua a meciului în mai multe rânduri. La final 36-29, cu spaniolul Antonio Garcia Robledo cel mai bun marcator, nouă reușite.

CSU Suceava și HC Vaslui s-au întâlnit la Suceava într-un meci important în perspectiva play-out-ului, acolo unde foarte probabil se vor regăsi la finalul sezonului regulat. A fost însă o partidă fără istoric, deoarece Suceava a început foarte bine ambele reprize și a reușit să-și asigure o victorie nesperat de ușoară. A fost 24-12 în minutul 39 al meciului și 32-29 la finalul celor 60 de minute, Adrian Târzioru și Florin Ciubotariu fiind cei mai buni marcatori ai partidei, cu câte nouă goluri.

Potaissa Turda a trecut cel puțin până luni seară pe primul loc al clasamentului după victoria clară de la Focșani, 36-28. Ardelenii au obținut astfel a cincea victorie din tot atâtea întâlniri directe în fața băieților lui Viorel Ciubotaru, fără prea mari emoții și de data asta. Diferența s-a făcut rapid pe tabelă, iar Roland Thalmaier a fost principalul om al oaspeților, cu nouă reușite și șase intercepții.

Pentru prima oară din aprilie 2013, Odorheiul a câștigat pe terenul lui Dinamo, scor 31-29. Campionii, fără Sajad Esteki, Milan Sajin și Saied Heidary, au ajuns la 12 înfrângeri în ultimele 14 întâlniri și au coborât pe locul 5 în clasament. Meciul a fost echilibrat, iar diferența a fost făcută de Krivokapic și Saldatsenka, cel din urmă reușind nu mai puțin de opt intervenții în situații de unu la unu cu jucătorii lui Dinamo. Cu acest succes, Odorheiul termină turul campionatului pe locul trei, după Turda și Steaua.

Rezultatele etapei de până acum (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: