Turda trece categoric de ”U” Cluj, dar îl pierde pe Thalmaier

0
2154

Etapa cu numărul patru a Ligii Zimbrilor a debutat vineri seară, la Turda, cu partida dintre Potaissa și ”U” Cluj. Gazdele s-au impus categoric, scor 32-23, însă au rămas fără Roland Thalmaier, accidentat la cot.

”U” Cluj a rezistat 20 de minute la Turda, după care diferența valorică dintre cele două echipe a început să se simtă și în teren. Turda s-a desprins până la pauză la trei lungimi, dar finalul primei reprize a adus și accidentarea gravă la cot a lui Roland Thalmaier, care va lipsi astfel între două și trei luni de zile. După ieșirea de la cabine s-a mers într-un singur sens și s-a ajuns la o diferență maximă de 12 goluri, 31-19, stabilită de Marius Szoke în minutul 58. S-a terminat 32-23, iar Turda urcă, cel puțin momentan, pe primul loc în clasament.