Turda și-a luat revanșa în fața Stelei

0
691

Potaissa Turda a obținut vineri seară trei puncte de care avea mare nevoie, 35-34 (14-15), în fața Stelei. A fost o revanșă luată pentru corecția severă primită în tur, atunci când prima repriză a meciului marcase doar de trei ori.

Primele 30 de minute au aparținut oaspeților, care au fost mai exacți pe faza ofensivă spre deosebire de adversarii lor. Steaua a condus cu 13-10, 14-11 și 15-12, dar la cabine a intrat cu un avantaj minim după ce a risipit cu ușurință ultimele două atacuri.

Lucrurile s-au schimbat în partea a doua a meciului. Potaissa Turda s-a apărat mult mai bine, a făcut diferența pe contraatac și părea ca va obține o victorie facilă în cele din urmă. S-a făcut 31-24 pentru ardeleni cu 11 minute înainte de final, doar că elevii lui Horațiu Gal s-au relaxat prematur și puteau fi taxați. Steaua a recuperat pe final și a ajuns la un gol în urma Potaissei, 34-33, însă Thalmaier a încheiat conturile după ce a finalizat din extrema dreaptă. S-a terminat 35-34 în cele din urmă, o victorie foarte importantă pentru Turda, care ajunge la 25 de puncte în clasament, unul mai puțin decât rivala de aseară.

Potaissa Turda-CSA Steaua Alexandrion București 35-34 (14-15)
Potaissa Turda: Pallag, Varo, Coman (portari), Thalmaier 7 goluri, Pavel 7, Lazăr 5, Cîntec 4, Rotaru 3, Adomnicăi 3, Savic 2, Amihăesi 2, Grigoriev 2, Suciu, Laslo, Pințoiu, Ștef
CSA Steaua Alexandrion București: Matskevich, Dragomir (portari), Szoke 7 goluri, Florea 6, Grasu 5, Georgescu 5, Cian 4, Ouksir 3, Irimescu 2, Johannson 1, Stetsyura 1, Stanciu
Aruncări de la 7m: 4/2, respectiv 3/2
Eliminări: Ștef, Savic (2), Amihăesi, respectiv Grasu, Szoke (2), Georgescu (2), Stetsyura, Irimescu, Ouksir (2)