Turda scoate un punct la Bacău, Dinamo câștigă fără probleme la Reșița. Dunărea Călărași învinge pe Făgăraș

0
1074

Alte trei partide ale etapei a șasea au avut loc astăzi, iar cel mai interesant duel a fost programat la Bacău. CSM Bacău și Potaissa Turda au terminat la egalitate, 26-26, ardelenii egalând în secundele de final.

A fost un meci echilibrat la Bacău, în care Răducu Tamaș a ieșit în evidență. Turda a condus cu 7-4, însă avantajul de trei lungimi n-a durat decât trei minute. Băcăuanii au revenit, au preluat conducerea, au terminat prima repriză în avantaj, 14-13, și au controlat partea a doua. Gazdele au avut un avantaj de trei lungimi în final, 24-21 și 25-22, dar au și condus cu 26-24 în minutul 59. Turda a revenit, Șandru a marcat pe contraatac, Irimuș a salvat în situație de unu la unu cu Serhel, iar Pavel, găsit pe semicerc, l-a învins pe Tamaș și a adus un punct echipei sale cu cinci secunde înainte de final. La ultima acțiune, același Serhel a aruncat de la 12 metri, însă a lovit doar transversala lui Irimuș.

Favoritele zilei, Dinamo București și AHC Dunărea Călărași, au câștigat partidele cu CSM Reșița și CSM Făgăraș.