Turda reeditează performanța din sezonul trecut! Potaissa, din nou în semifinale după ce elimină Odorheiul

0
1685

HC Odorhei a devenit adversarul favorit al celor de la Potaissa Turda. Echipa lui Horațiu Gal a reeditat performanța din sezonul trecut, eliminând în sferturi pe Odorhei, deși nu avea avantajul terenului propriu. Potaissa a câștigat și meciul de acasă, 36-28 (16-14), și va întâlni în semifinale pe CSM București.

La fel ca și în primul meci, Turda a controlat ostilitățile în duelul cu Odorhei. Diferența este că, de data aceasta, echipa antrenată de Vlad Caba a condus un sfert de oră pe tabelă, după care Potaissa a preluat inițiativa.

De la 7-8, gazdele au marcat de patru ori consecutiv și s-au desprins la 11-8, iar la pauză a fost 16-14 pentru echipa antrenată de Horațiu Gal. Din cele 16 reușite ale gazdelor, unul a fost pe contraatac și unul din aruncare de la șapte metri, restul fiind goluri ale liniei de nouă metri.

Ghiță și Kuzmanoski au restabilit egalitatea rapid, 16-16, însă a fost un simplu foc de paie. Turda s-a desprins decisiv pe tabelă care urmare a unei perioade de nouă minute fără gol primit, rezolvând astfel soarta calificării în penultimul act. A fost 36-28 la final, un rezultat categoric, iar Potaissa merge din nou în dauna Odorheiului în penultimul act al campionatului, la fel ca și în sezonul trecut.