Turda, la a patra victorie consecutivă pe teren propriu în fața Stelei!

0
2906

Potaissa Turda a deschis runda a patra cu o victorie concludentă, 33-26 în fața Stelei, după ce la pauză a avut un avantaj de trei lungimi. Ardelenii au profitat de un nou joc slab făcut de bucureșteni și au făcut diferența pe contraatac.

Începutul disputei a fost echilibrat, în care Steaua a dejucat bine apărarea avansată pregătită de gazde. A fost 4-2 pentru Steaua, un rezultat întors rapid de formația din Turda, care a schimbat sistemul defensivei și care a pus stăpânire pe joc. Per-ansamblu, Potaissa a fost formația superioară în primele 30 de minute, iar Țenghea s-a evidențiat din nou, ca și la Focșani.

După pauză Steaua s-a apropiat la un gol, însă au urmat momente foarte slabe ale echipei lui Ovidiu Mihăilă de care Turda a profitat. Gazdele au taxat la maxim multele greșeli făcute de steliști, s-a ajuns la o diferență de nouă goluri, redusă în final. 33-26 la finalul celor 60 de minute, iar Turda rămâne neînvinsă în duelurile cu Steaua de pe teren propriu.