odorhei-turda 14-15 playoffPotaissa Turda a reușit surpriza miercuri seară la Odorhei, eliminând după doar două partide câștigătoarea sezonului regulat. Partida de astăzi a avut nevoie de aruncări de la șapte metri, acolo unde pentru gazde au ratat Kuzmanoski și Majnov.

Per-total a fost un meci echilibrat, pe care Turda l-a început cu o apărare avansată, dejucată însă de către gazde. Odorheiul a fost mai bună pe început și pe sfârșit de primă repriză, conducând cu 4-1 și 15-12, însă Turda a echilibrat rapid partida. Cântec a fost de neoprit în startul reprizei secunde, iar Potaissa a egalat la 16 în minutul 36, pentru ca zece minute mai târziu să treacă în avantaj, 21-20. S-a mers cap la cap până la final, chiar dacă Mihalcea a desprins Odorheiul, cu patru minute înainte de final, la două goluri pe tabelă: 27-25. Adomnicăi, Cântec și Lazăr au readus Turda în avantaj, dar Talas a stabilit scorul final, 28-28, de pe pivot, angajat perfect de Rusia.

La aruncările de la șapte metri Turda a avut mai mult sânge rece, cei cinci executanți ai lui Horațiu Gal reușind să înscrie. N-au făcut-o, în schimb, Kuzmanoski, ghicit de Szopka, și Majnov, care a trimis peste poartă, iar Potaissa merge în semifinale, răsturnând calculele hârtiei.

HC Odorhei-Potaissa Turda 31-33 (15-12, 28-28) – după aruncările de la șapte metri
HC Odorhei: Szabo, Tevzadze (portari), Mihalcea 7 goluri (2 din 7m), Kuzmanoski 5, Ramba 4, Talas 3, Ferenczi 3, Onyejekwe 3, Rusia 2, Majnov 1, Stoilov
Potaissa Turda: Varo 1 gol, Szopka (portari), Cântec 12 goluri, Marian 5 (4 din 7m), Cîmpan 3, Pavel 2, Adomnicăi 2, Lazăr 2, Dediu 1, Ștef, Thalmaier, Alisie, Savic, Urban
Au transformat la aruncările de la șapte metri: Mihalcea, Ramba, Rusia, respectiv Marian, Lazăr, Pavel, Adomnicăi, Cântec
Au ratat la aruncările de la șapte metri: Kuzmanoski, Majnov
Aruncări de la 7m (timpul regulamentar): 4/2, respectiv 6/4
Eliminări: 0 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.