Turda câștigă prima bătălie cu Odorhei

1
750

turda-dinamo 14-15 cantecPotaissa Turda are 1-0 în sferturile play-off-ului cu HC Odorhei, după victoria 26-23 de pe teren propriu. Ardelenii au făcut diferența în ultimele zece minute, profitând și de oboseala din tabăra adversarilor.

Cele două echipe s-au întâlnit și în ultima etapă a sezonului regulat, iar Odorheiul s-a impus cu 32-24, adjudecându-și primul loc la finalul sezonului regulat. Miercuri seară, Turda a etalat un cu totul al joc și a câștigat cu 26-23, fiind la o victorie distanță de calificarea în semifinale.

A fost un meci echilibrat timp de 50 de minute, pe care însă Turda putea să-l rezolve mai repede. La 12 minute de la reluare, Potaissa s-a desprins la 20-16 prin golul lui Adomnicăi, dar Odorheiul a avut replică și a ajuns la un gol în urma adversarilor, 21-20, cu nouă minute înainte de final. Gazdele au înscris însă trei goluri consecutiv, două semnate de Cîmpan și unul de Marian și au refăcut avantajul de patru goluri, iar în timpul rămas elevii lui Vlad Caba n-au avut puterea de a reveni. Potaissa câștigă primul meci din seria cu Odorhei, dar totul se va decide pe terenul liderului din sezonul regulat, pe 6 mai.

Potaissa Turda-HC Odorhei 26-23 (13-13)
Potaissa Turda: Varo, Szopka (portari), Marian 6 goluri, Adomnicăi 5, Cîmpan 4, Cântec 3, Savic 3, Pavel 2, Lazăr 2, Dediu 1, Alisie, Urban
HC Odorhei: Szabo, Tevzadze (portari), Rusia 5 goluri, Mihalcea 4, Ramba 4, Kuzmanoski 3, Sipos 2, Ferenczi 2, Onyejekwe 2, Stoilov 1, Komporaly, Talas
Aruncări de la 7m: 7/7, respectiv 3/2
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.